Bernard Baruch
Americký finančník, filantrop, politický konzultant a poradce amerických vlád, představitel hnutí pro kontrolu atomové energie, americký zástupce při Komisi Organizace spojených národů (OSN) pro jadernou energii.
Životopis
Spekulacemi na burze a podnikáním dosáhl značného jmění. Před první světovou válkou měl pověst jednoho z nejúspěšnějších finančníků na Wall Street. V roce 1916 se stal poradcem amerického prezidenta Woodrowa Wilsona pro otázky národní obrany a zásobování. Významná byla jeho činnost na postu ředitele Odboru pro válečný průmysl (War Industries Board), kterou zastával od ledna 1918. Měl na starosti mj. ekonomickou mobilizaci USA během první světové války a zajištění zásobování. V roce 1919 se jako zástupce USA zúčastnil pařížské mírové konference. Za druhé světové války byl poradcem prezidenta Franklina Delano Roosevelta a speciálním poradcem Kanceláře pro válečnou mobilizaci (Office of War Mobilization). Výrazně se angažoval v zajištění péče o raněné vojáky a válečné veterány. V letech 1946–1947 byl americkým zástupcem při Komisi OSN pro jadernou energii (United Nations Atomic Energy Commision). Tzv. Baruchův plán měl zajistit mezinárodní kontrolu a dohled nad atomovou energií, byl však zamítnut ze strany Sovětského svazu.
Také po odchodu do penze zůstával významným poradcem amerických vlád a přítelem světových státníků, mj. i Winstona Churchilla.
K dalšímu čtení
Encyklopedia Britannica, Bernard Baruch (online, 18.6.2022): https://www.britannica.com/biography/Bernard-Baruch
i
Narození:
19. 8. 1870
Camden (Londýn), Velká Británie
Camden (Londýn), Velká Británie
Úmrtí:
20. 6. 1965
New York, USA
New York, USA
Člen KSČ:
Ne
Národnost:
americká
Původ:
židovský
Manžel / manželka:
Annie Griffinová