Menu

Earl Russell Browder

Americký komunistický politik, novinář a aktivista, generální tajemník Komunistické strany Spojených států amerických (CPUSA).

Životopis

Nedokončil základní školní vzdělání a v mládí se přimkl k Socialistické straně Ameriky (členem v letech 1907−1912). Po vstupu USA do první světové války v roce 1917 odmítl narukovat, což mělo za následek dvouleté vězení. Pod vlivem Velké říjnové socialistické revoluce v Rusku vstoupil roku 1921 do Komunistické strany USA (KS USA, angl. CPUSA), stal se členem Rudé internacionály odborových svazů (Profinterna) a během četných návštěv Sovětského svazu (SSSR) získal řadu kontaktů na tamní komunisty. V roce 1932 stanul v čele CPUSA a podařilo se mu ji proměnit ve stranu s masovou členskou základnou. Své postavení v jejím čele zneužíval k budování kultu osobnosti po sovětském vzoru a současně navazoval kontakty se sovětskými tajnými službami. Dvakrát kandidoval na prezidenta USA (1936, 1940). Po nástupu Adolfa Hitlera k moci v Německu v roce 1933 se pod vlivem mezinárodní komunistické doktríny tzv. Lidové fronty CPUSA zapojila do širší spolupráce s dalšími protifašistickými subjekty. Na počátku války čelil trestnímu stíhání kvůli tomu, že ve 20. letech cestoval do SSSR pod falešným pasem a identitou. V květnu 1942 byl propuštěn, protože po nacistické invazi do SSSR navázala vláda USA se Stalinem spojenecké vztahy. Na schůzi Národního výboru CPUSA v lednu 1944 prezentoval teze o poválečné koexistenci socialismu a kapitalismu a nutnosti spolupráce proletariátu a buržoazie, které byly po skončení války odsouzeny jako hereze (tzv. browderismus). V červnu 1945 byl odvolán z funkce generálního tajemníka a následně v únoru 1946 vyloučen ze strany.
V následujících letech se v USA věnoval vydavatelské činnosti a překladům ruské literatury do angličtiny. Byl autorem desítek publikací a článků na různá politická a společenská témata. Jeho tři synové dosáhli významných úspěchů v oboru matematiky.

K dalšímu čtení

Anti-Revisionist Communism in the United States, 1945−1950 (online, 1. 8. 2022):https://www.marxists.org/history/erol/1946-1956/costello01.htm Browder, Earl. Encyclopedia.com (online, 1. 8. 2022): https://www.encyclopedia.com/economics/encyclopedias-almanacs-transcripts-and-maps/browder-earl Earl Browder. Spartacus Educational (online, 1. 8.2022): https://spartacus-educational.com/USAbrowder.htm
Narození:
20. 5. 1891
Wichita (Kansas), USA
Úmrtí:
27. 6. 1973
Princetown (New Jersey), USA
Člen KSČ:
Ne
Národnost:
americká
Manžel / manželka:
Raissa Berkmanová Browderová (1897)
Děti:
Felix, William, Andrew