Wiliam Joseph Donnovan
Americký generál a právník, významný představitel amerických zpravodajských služeb, ředitel Úřadu pro strategické služby (Office of Strategic Services, OSS).
Životopis
Vystudoval práva na Kolumbijské univerzitě, kde byl jeho spolužákem budoucí americký prezident Franklin Delano Roosevelt. Po promoci roku 1907 si otevřel vlastní advokátní kancelář v rodném Buffalu a stal se uznávaným právníkem. Roku 1912 začal sloužit v newyorské Národní gardě a roku 1916 se zapojil do vojenských operací na americko-mexické hranici. V témže roce navštívil jako zástupce Rockefellerovy nadace Evropu, kde se snažil přesvědčit vlády v Berlíně a Londýně o nutnosti materiální pomoci zemím východní Evropy zasaženým první světovou válkou. Po vstupu USA do války se v roce 1917 zapojil do bojů ve Francii. Po skončení bojů se vrátil ke své advokátní praxi. Věnoval se především obchodnímu právu a na počátku 20. let absolvoval služební cesty do Ruska, na Dálný východ i do východní Asie. Mezi lety 1922 a 1924 zastával post státního návladního pro západní obvod New Yorku. V letech 1924−1929 vykonával funkci náměstka na Ministerstvu spravedlnosti Spojených států amerických. Podporoval politiku republikánského prezidenta Herberta Hoovera a roku 1932 neúspěšně kandidoval na guvernéra státu New York. Po odchodu z Ministerstva spravedlnosti se vrátil k advokacii a současně rozvíjel své obchodní a diplomatické kontakty v Evropě. Po vypuknutí druhé světové války využíval jeho diplomatických služeb a kontaktů jeho někdejší spolužák prezident F. D. Roosevelt, který jej roku 1941 vyslal za účelem neformálních jednání s britskou vládou do Londýna. V roce 1941 ho Roosevelt pověřil vytvořením centrální zpravodajské služby USA, čímž o rok později vznikl Úřad pro strategické služby (Office of Strategic Services, OSS) a Donnovan se v hodnosti generálmajora stal jeho prvním a historicky jediným ředitelem. Vzhledem k politickým zájmům jeho rivala a šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (Federal Bureau of Investigation, FBI) J. Edgara Hoovera a vojenským ambicím velitele amerických sil v Tichomoří generála Douglase MacArthura se činnost OSS zaměřovala pouze na nacisty okupovanou Evropu. Zde agentura pod jeho vedením vyvíjela rozsáhlou zpravodajskou a sabotážní činnost a výrazně přispěla k úspěchu spojeneckých vyloďovacích akcí v jižní Itálii a severní Francii. Po ukončení války v Evropě poukazoval na důležitost fungování centrální zpravodajské služba v mírových časech. Jeho koncepce se ale střetla s postoji nové administrativy prezidenta Harryho S. Trumana, který OSS v září 1945 zrušil. Po válce se zapojil do přípravy obžaloby v rámci norimberského procesu s nacistickými válečnými zločinci. Roku 1946 se neúspěšně pokusil o získání republikánské nominace pro volby do Senátu. Roku 1948 se stal předsedou Amerického výboru pro sjednocenou Evropu (American Committee on United Europe, ACUE). Tato organizace si kladla za cíl čelit rostoucí hrozbě šíření komunismu prostřednictvím evropské integrace. Roku 1947 stál u založení Ústřední zpravodajské služby (Central Intelligence Agency, CIA).
Roku 1952 podpořil v prezidentské kampani republikánského kandidáta Dwighta D. Eisenhovera. V letech 1953−1954 zastával post velvyslance v Thajsku. Po návratu do USA se věnoval advokátní praxi a humanitární činnosti.
K dalšímu čtení
Encyklopedia Britannica, W. J. Donovan (online, 26. 9. 2022): https://www.britannica.com/biography/William-J-Donovan
ROEWER, Helmut − SCHÄFER, Stefan − UHL, Matthias: Encyklopedie tajných služeb ve 20. století. Praha: Knižní klub, 2006, s. 98.
i
Narození:
1. 1. 1883
Buffalo (New York), USA
Buffalo (New York), USA
Úmrtí:
8. 2. 1959
Washington, D. C., USA
Washington, D. C., USA
Člen KSČ:
Ne
Národnost:
americká
Původ:
irský
Manžel / manželka:
Ruth Ramseyová (1891)