Menu

Hamish Hamilton

Britský nakladatel a sportovec.

Životopis

Narodil se v USA, avšak vyrůstal u příbuzných ve Skotsku. Po absolvování Univerzity v Cambridge pracoval nejdříve v nakladatelství Herberta Jonathana Capea, později jako manažer londýnského nakladatelství Harper & Brothers. Díky finanční investici poskytnuté Harperovými si v roce 1931 založil vlastní nakladatelství. První velký úspěch se dostavil s vydáním cestopisu „Inside Europe“ (1936) spisovatele Johna Guntera a posléze se stal jedním z nejvlivnějších anglických nakladatelů vůbec. Na britský knižní trh uvedl díla takových autorů, jakými byli Jean Paul Sartre, Albert Camus, Luigi Barzini Jr., Richard Crossman, Eric Partridge, A. W. P. Taylor či Alan Moorehead. Kromě lásky ke knihám byl Hamilton také milovníkem rychlých aut, létání a veslování, přičemž v této sportovní disciplíně získal stříbrnou medaili v mužské osmiveslici na letních olympijských hrách v Amsterdamu v roce 1928.
V 60. letech prodal svoje nakladatelství společnosti Thomson Organization, která je dále prodala nakladatelství Penguin Books. Ve společnosti působil nadále do roku 1972 jako generální ředitel, posléze do roku 1981 jako předseda a poté jako čestný prezident.

K dalšímu čtení

McDOWELL, Edwin: Hamish Hamilton, 87, Publisher For 50 Years in Britain, Is Dead. In: New York Times, 27. 5. 1988, p. 103.
Narození:
15. 11. 1900
Indianapolis (Indiana), USA
Úmrtí:
25. 5. 1988
Londýn, Velká Británie
Jiné varianty jména a přezdívky:
Jamie Hamilton
Člen KSČ:
Ne
Národnost:
americká, britská
Manžel / manželka:
Jean Forbes-Robertsonová (1905), Yvonne Pallaviciniová (1907)