Menu

Vera Micheles Deanová

Rusko-americká politoložka, akademická pracovnice, dlouholetá editorka a ředitelka výzkumu v organizaci Asociace pro zahraniční politiku (Foreign Policy Association).

Životopis

Přišla na svět do rodiny byznysmena Alexandra Michelese, jenž v Rusku zastupoval americké obchodní společnosti. Po svržení carského režimu v roce 1917 rodina uprchla na své letní sídlo ve Finsku a poté odešli do Dánska. Odtud otec poslal Veru do USA, kde se jí podařilo zapsat na studium historie na Radcliffe College v Cambridge. Po jejím absolvování v roce 1925 získala stipendium Carnegieho nadace na Yale, kde v roce 1926 vystudovala obor mezinárodního práva a v roce 1928 získala doktorát. Posléze byla přijata jako expertka na Sovětský svaz (SSSR) do organizace Asociace pro zahraniční politiku (Foreign Policy Association, FPA), která se zaměřovala na výzkum a prezentaci zahraniční politiky USA s cílem zlepšit informovanost veřejnosti o mezinárodních vztazích USA s dalšími zeměmi. V rámci FPA pracovala ve 30. letech jako výzkumná pracovnice, editorka odborných publikací a také jako hlavní redaktorka periodika Foreign Policy Bulletin. V letech 1938–1961 byla ředitelkou výzkumu FPA a redaktorkou. Po druhé světové válce se stala poradkyní první americké delegace při Organizaci spojených národů (OSN). Patřila k předním zastáncům prosazování kolektivní bezpečnosti v americké politice. V roce 1946 publikovala knihu „The United States and Russia“ („USA a Rusko“), v níž deklarovala nastupující tzv. studenou válku. Mezi její další knižní tituly patřily „Europe in Retreat,“ „The Four Cornerstones of Peace“ a „Russia“. V roce 1949 absolvovala cestu po Evropě, při níž navštívila Velkou Británii, rozdělené Německo, Polsko a Československo. V každé zemi vedla rozhovory s vysoce postavenými úředníky (v Praze např. s Rudolfem Margoliem), které se týkaly mezinárodních či hospodářských otázek.
Počátkem 50. let se načas stala jednou z obětí tzv. mccarthismu. V roce 1954 jí byla Rockford College udělena medaile Jane Addamsové za zásluhy (Jane Addams Medal for Distinguished Service) a francouzský Řád čestné legie (French Legion of Honor). V akademické sféře působila na Harvardu, Barnard College, Univerzitě v Rochesteru a také přednášela o americké zahraniční politice na Pařížské univerzitě. Poté byla profesorkou v Centru pro mezinárodní studia na newyorské University Graduate School of Public Administration, kde působila až do svého odchodu do důchodu v roce 1971.

K dalšímu čtení

Vera Micheles Dean, 69, Dies; International-Affairs Specialist. In: New York Times, 12. 10. 1972, p. 50. Wikipedia – The Free Encyklopedia, Vera Micheles Dean (online, 25. 10. 2022): https://en.wikipedia.org/wiki/Vera_Micheles_Dean
Narození:
29. 3. 1903
Sankt-Petěrburg, Ruské impérium
Úmrtí:
10. 10. 1972
New York City, USA
Člen KSČ:
Ne