Menu

Emanuel Viktor Voska

Podnikatel, účastník prvního i druhého odboje, americký zpravodajský důstojník, člen sociálně demokratické strany.

Účast v procesech

1954, Marie Švermová a spol. (Tajemnický proces)  |  Role: obžalovaný  |  odsouzen

Životopis

Vyučil se kamenosochařem a od mládí se angažoval v sociálnědemokratickém hnutí. V polovině 90. let 19. století odjel do USA, kde se stal známým podnikatelem, přičemž se angažoval v řadě krajanských organizací. Vybudoval si kontakty mezi předními osobnostmi veřejné sféry a aktivně se účastnil prvního odboje s T. G. Masarykem a E. Benešem. Na jaře 1917 byl povolán do americké armády a v hodnosti kapitána se stal styčným důstojníkem s československými legiemi. V roce 1917 působil v Rusku, kde organizoval zpravodajskou činnost proti bolševikům. Po válce řídil středoevropské oddělení zpravodajské sekce amerického generálního štábu (1918−1919) a coby poradce americké delegace se zúčastnil Pařížské mírové konference. V meziválečném období dále podnikal, angažoval se v sociální demokracii a publikoval. V letech 1936−1937 stál v čele Výboru pro pomoc demokratickému Španělsku. Během okupace zajišťoval jako zpravodajský důstojník v Turecku spojení se střední Evropou, přičemž působil v amerických organizacích Úřad pro strategické služby (Office of Strategy Services, OSS) a Úřad válečných informací (Office of War Information, OWI). Po válce se stal československým občanem, angažoval se v sociálně demokratické straně, podnikal a pracoval jako funkcionář Svazu přátel demokratického Španělska. Udržoval společenské kontakty s představiteli zastupitelských úřadů USA či americké vojenské mise a měl vazby i na členy československé vlády, včetně komunistů. Coby někdejší americký zpravodajec byl v hledáčku Státní bezpečnosti, která ho zatkla dne 5. 6. 1950.
Po téměř čtyřleté vazbě byl v březnu 1954 odsouzen k trestu odnětí svobody na deset let. Ve stejném procesu dostala čtyři a půl roku i jeho dcera Otýlie. Vězněn byl ve Valdicích, v Leopoldově, Ruzyni a na Pankráci. V důsledku špatného zdravotního stavu mu byl trest přerušen v prosinci 1959 krátce před jeho smrtí.

Prameny

Archiv bezpečnostních složek - f. Viktor Emanuel Voska (f. 16); sb. Zvláštní vyšetřovací spisy (ZV), arch. č. ZV-169 MV; sb. Ministerstvo národní bezpečnosti (MNB), arch. č. MNB-97.

Národní archiv - sb. Správa sboru nápravné výchovy (SSNV), vězeňský spis V. E. Vosky.

K dalšímu čtení

HÁJKOVÁ, Dagmar: Viktor Emanuel Voska: Špionážní legenda první světové války. Praha: Academia, 2014.
Narození:
4. 11. 1875
Kutná Hora
Úmrtí:
1. 4. 1960
Praha
Člen KSČ:
Ne
Manžel / manželka:
Anna Ročňáková (1873), Marie Holečková (1909)
Děti:
Wilhelmina (1897), Otýlie (1902), Laura (1903), Alice (1905)