V roce 1925 promoval na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a během studií se účastnil aktivit Komunistické studentské frakce (Kostufra). Poté působil jako koncipient v advokátní kanceláři a v roce 1931 se stal jejím spolumajitelem. Kvůli židovskému původu rodina za okupace značně trpěla, téměř všichni příbuzní zemřeli v koncentračních táborech. Fischlovi se deportace a prakticky jistá smrt vyhnuly díky předstírání závažné choroby a zřejmě také kvůli kontaktům u Zemského soudu v Praze, což pozdější vyšetřovatelé Státní bezpečnosti (StB) interpretovali jako kolaboraci. Po osvobození působil jako poradce na komunisty vedeném ministerstvu financí a jako vedoucí hospodářského oddělení Ústedního výboru KSČ (do roku 1947). V období po komunistickém únorovém převratu v roce 1948 se stal náměstkem ministra financí pro národohospodářskou sekci a k jeho povinnostem patřil mj. i dohled nad vybíráním poplatků souvisejících s majetkovými převody izraelských emigrantů. Na IX. sjezdu KSČ v květnu 1949 byl zvolen za člena ústřední revizní komise. V důsledku „otočky“ učiněné na nátlak Sovětského svazu (SSSR) v mezinárodních vztazích s Izraelem koncem 40. let se snesla na jeho dřívější práci kritika a koncem roku 1949 došlo k jeho odvolání a jmenování velvyslancem ve Východním Berlíně. Kvůli skandálu způsobenému útěkem dcery Evy na Západ v lednu 1951 o diplomatický post přišel a živil se jako advokát. Dne 29. 6. 1951 byl zatčen.
Otto Fischl
Advokát, poválečný poradce na ministerstvu financí, vedoucí hospodářského oddělení Ústředního sekretariátu KSČ, náměstek ministra financí pro národohospodářskou sekci, velvyslanec v Berlíně.
Účast v procesech
Životopis
Stanul jako jeden z obviněných v hlavním procesu proti „Rudolfu Slánskému a spol.“ Dne 27. 11. 1952 byl odsouzen k trestu smrti a dne 3. 12. 1952 popraven v Praze na Pankráci. V roce 1963 byl soudně rehabilitován.
Prameny
Archiv bezpečnostních složek - Sb. Ministerstvo národní bezpečnosti (MNB), arch. č. MNB-3.
K dalšímu čtení
DEJMEK, Jindřich a kol.: Diplomacie Československa. Díl II.: Biografický slovník československých diplomatů. Praha: Academia, 2003, s. 324. KAPLAN, Karel. Zpráva o zavraždění generálního tajemníka. Praha: Mladá fronta, 1992.

Dobřany (okr. Plzeň)
Praha