Menu

Oskar Kosta

Učitel, překladatel, básník a publicista, přednosta tiskového oddělení pro zahraniční novináře a náměstek na ministerstvu informací.

Účast v procesech

1951, Oskar Kosta  |  Role: obžalovaný  |  odsouzen

Životopis

V roce 1897 se jeho rodina přestěhovala do Prahy, kde vystudoval střední školu a poté Filozofickou fakultu německé Karlo-Ferdinandovy Univerzity v Praze. V roce 1912 získal doktorát z filozofie, poté působil až do roku 1939 jako pedagog na německých středních školách v Praze, básník, překladatel (tvorby F. Hrubína, V. Vančury ad.) a zpravodaj německého levicového periodika Sozialdemokrat, přičemž se ve své tvorbě inspiroval taktéž pražskými židovskými autory (např. dílem F. Kafky, M. Broda), v jejichž okruhu se pohyboval. V roce 1936 si nechal změnit jméno z Kohna na Kostu. Po nacistické okupaci se mu v polovině roku 1939 podařilo emigrovat do Velké Británie, kde se živil jako soukromý učitel cizích jazyků a v roce 1940 se zde taktéž podruhé oženil. V roce 1942 nastoupil jako referent do školského a osvětového odboru exilového ministerstva vnitra, kde setrval až do konce války. Po okupaci se stal členem Komunistické strany Československa (KSČ) a nastoupil zaměstnání na ministerstvu informací, kde působil jako přednosta tiskového oddělení pro zahraniční novináře či jako druhý náměstek přednosty tiskového odboru. V září 1949 byl zatčen kvůli svým předchozím kontaktům s „americko-imperialistickým špionem“ Noelem H. Fieldem. Po zadržení se nervově zhroutil, pokusil se o sebevraždu a část vyšetřovací vazby strávil v Ústavu pro duševně choré v Bohnicích.
Trestné činy, pro které byl odsouzen dne 19. 9. 1951 ke dvěma letům odnětí svobody, se znovu projednávaly v listopadu 1956 před Krajským soudem v Praze, jehož výrokem byl zproštěn obvinění z nedbalého uchovávání státního tajemství. V roce 1963 byl rehabilitován.

Prameny

Archiv bezpečnostních složek - f. Ministerstvo národní bezpečnosti (MNB), arch. č. MNB-42; f. Sekretariát I. náměstka ministra vnitra plk. Jana Záruby (A9), inv. j. 779.

Narození:
23. 11. 1888
Golčův Jeníkov (okr. Havlíčkův Brod)
Úmrtí:
4. 2. 1973
Praha
Člen KSČ:
Ano
Národnost:
německá, česká
Původ:
židovský
Manžel / manželka:
Pavla Lintová, Lea Helena Gundermanová